
4 oktober – 29 december 2025
Vems Lilla Mössa Flyger
Vägen till Barnhans land är inte lång, ut ur huset bara, sedan över grusgången, genom vildsvinsportalen, förbi syrénhäcken, snabbt in genom hålet – och så är man där! Observera att föreställningen spelas på Moomsteatern 4 okt–5 nov och Teater Sagohuset 16 nov–29 dec, inte på Skånes Dansteater.
En ny familjeföreställning
I Barnhans land finns många egensinniga figurer, precis som i verkliga livet. De promenerar runt och pysslar med lite allt möjligt, som att leva och dö, starta hemliga föreningar, leta efter kärlek och en massa andra saker.
Farbrornallen har med sin pondus och grammofonspelare utsett sig själv till ordningsman. En uppgift som han tar på mycket stort allvar även om det inte alltid är så lätt att få någon att lyssna. Men det spelar kanske ingen roll? För ibland sker det ändå mirakel.
Med tio skådespelare på scenen från Teater Sagohuset, Moomsteatern och Skånes Dansteater presenterar vi denna varma, roliga och lite vemodiga föreställning baserad på boken Vems Lilla Mössa Flyger av Barbro Lindgren. En hyllning till det skeva och luggslitna i allas våra liv och en ömsint berättelse om att vi alla har en plats att fylla.
Vems Lilla Mössa Flyger är en samproduktion av Moomsteatern i Malmö och Teater Sagohuset i Lund i samarbete med Skånes Dansteater.
Praktisk information
Föreställningen Vems Lilla Mössa Flyger spelas på Moomsteatern 4 okt–5 nov och Teater Sagohuset 16 nov–29 dec, inte på Skånes Dansteater.
Tack till
- Typ
- Barn & familj
- Spelas
- 4 oktober – 29 december 2025
- Sal
- Moomsteatern i Malmö och Teater Sagohuset i Lund
- Ålder
- För barn från 6 år och vuxna med fantasin i behåll
- Längd
- 70 min, ingen paus

